Realistický transparentní model lidských plic

Komplexní fyzikální model plic je vyroben z transparentního silikonu, který umožní vizualizovat transport a deposici různých aerosolů do 3. generace větvení včetně hrdla a trachey.

Negativní model byl vyroben technikou Rapid Prototyping, positivní model pak novou vlastní technikou nanášení speciálních silikonů se separačními fázemi a následným odstraněním negativu (Jedelsky et al. 2008).

K vytvoření modelu byla použita data získaná z 3D CT měření mužského dospělého dobrovolníka ve fakultní nemocnici U Svaté Anny v Brně (byly použity data od ústní dutiny do trachey) a model získaný z Drexel University v USA, který obsahuje 17 větvení (Schmidt et al. 2004). Tyto dva modely byly zkombinovány a napojeny na sebe v oblasti trachey.

Schmidt, A., Zidowitz, S., Kriete, A., Denhard, T., Krass, S. and Peitgen, H. O. (2004): „A digital reference model of the human bronchial tree”. J. Computerized Medical Imaging and Graphics, Vol. 28, pp. 203-211.

Jedelsky, J., Lizal, F., Jicha, M., Krsek, P., Stetina, J. and Kosner, J. (2008): “Experimental model of human airways for flow, particle transport and deposition study”. In EAC. Thessaloniki, Greece.

Obrázky se zvětší po kliknutí