Přehledové kurzy pořádané Energetickým ústavem Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně jsou určeny pro získání nebo připomenutí znalostí v základních disciplínách energetiky. Tyto kurzy jsou vhodné i jako rekvalifikační kurzy pracovníků z neenergetických specializací pracujících v energetice. Každý kurz je věnován vybranému tématu a všechny kurzy společně tvoří ucelený průřez základních znalostí umožňujících dobrou orientaci v energetickém sektoru. Kurzy jsou zajištěny přednášejícími z řad akademických pracovníků Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.
KURZY PŘIPRAVOVANÉ PRO ROK 2025
Pokud si přejete být informováni o připravovaných kurzech, neváhejte nám napsat na e-mail Klara.Havelka@vut.cz, a my Vás budeme o novinkách informovat.
Novinky v technologiích pro energetiku (Ing. Jiří Škorpík, Ph.D.)
Komentované novinky – zajímavosti – historické poznámky publikované za poslední rok na sociální síti X. Jedná se o výběr, kterým zpestřuji studentům přednášky v předmětech Lopatkové stroje a Turbíny a turbokompresory, aby měli přehled o nejbližší budoucnosti oboru. Tweety jsou dostupné na účtu https://twitter.com/jiri_skorpik
Perspektivní energetické zdroje moderní energetiky (prof. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.) Novinka pro rok 2025 (podpořeno z NPO*)
Primární a druhotné zdroje energie, zemní plyn, distribuce, skladování a užití zemního plynu, CNG, zkapalněný zemní plyn, syntézní výroby metanu, skladování v hydrátech, používané technologie energetických centrál, obnovitelné zdroje energie, vodík, palivové články, reforming, metanizace, akumulace energie, systémy power to gas, trendy a výhledy v energetickém mixu ČR.
Tlakové ztráty a vodní ráz (Ing. Jiří Škorpík, Ph.D., Ing. Daniel Himr, Ph.D.) Novinka pro rok 2025 (podpořeno z NPO*)
Seznámení s mechanismem vzniku tlakové ztráty při proudění tekutin, jak v hladkých kanálech a potrubí, tak i ventilech a dalších typech armatur (tzv. ztráty místními odpory). Probrány budou také případy stlačitelného i nestlačitelného proudění v tryskách (zužujících se kanálech) a difuzorech (rozšiřujících se kanálech). Výklad bude doplněn příklady výpočtů tlakové ztráty. Představena bude problematika vodního rázu v potrubních systémech.
Parní turbíny – zajímavosti z konstrukce a provozu (doc. Ing. Jan Fiedler, Dr.)
Historie a dělení tepelných strojů. Konstrukce turbín, unifikace, retrofity. Zkušenosti z provozu, najíždění turbín, poruchy a havárie.
Teplárenství a elektroenergetika v ČR (Ing. Petr Kracík, Ph.D.)
Princip kombinované výroby elektřiny a tepla, úspora primárních paliv a teplárenské ukazatele. Popis základních typů technologií využívaných v energetických provozech pro výrobu elektřiny nebo tepla. Možnosti využití odpadního tepla.
Tepelná čerpadla, dálkové chlazení, trigenerace (prof. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.)
Chladicí oběhy, kompresorové chladicí jednotky, absorpční chladicí jednotky, tepelná čerpadla, trigenerace, dálkové zásobování chladem. Konstrukce zařízení, provoz systémů a ekonomika výroby chladu. Centrály s aktivním dochlazováním spalin.
Kotle pro domovní vytápění (biomasa, uhlí, zemní plyn, elektrokotle) (doc. Ing. Marek Baláš, Ph.D.)
Základní principy malých spotřebičů na zemní plyn, vlastnosti plynu a spalin, druhy kotlů, kondenzační kotle, regulace, závady. Součástí kurzu je návštěva laboratoří, seznámení se základními částmi kotle, měření a identifikace běžných závad.
Spalování, kotle a emise (doc. Ing. Marek Baláš, Ph.D.)
V rámci kurzu se seznámíte se základy spalování tuhých a plynných paliv a s dopady spalování na životní prostředí (včetně emisí CO2). Projdeme druhy paliv a jejich vlastnosti ve vztahu k provozování kotlů, trošku teorie základů spalování, popis, principy a hodnocení různých typů spalovacích zařízení. Nedílnou součástí kurzu bude přehled vznikajících emisí, jejich dopad na životní prostředí a možnosti, jak tyto emise minimalizovat. Zvláštní část bude věnována problematice emisí CO2 (záchyt a využití).
Energetické využití biomasy, Spalovny (Ing. Martin Lisý, Ph.D., doc. Ing. Zdeněk Skála, CSc.)
Vlastnosti biomasy, potenciál biomasy, mechanická úprava biomasy, zplyňování biomasy, zařízení pro centrální i lokální vytápění. Zdroje a vlastnosti odpadů, zařízení pro termické využití odpadů, ekologie.
Vodíkové a dekarbonizační technologie pro energetiku (doc. Ing. Marek Baláš, Ph.D., prof. Ing. Jiří Pospíšil, Ph.D.) Novinka pro rok 2025 (podpořeno z NPO*)
Technologie diskutované v souvislosti s energetickým využitím vodíku, palivové články, elektrolýza, skladování vodíku, technologie power-to-gas. Představení možností záchytu CO2 ze spalovacích zařízení, jeho následného využitá a možností dlouhodobého skladování. Představení souvisejících technologií a využívaných dějů.
MÍSTO KONÁNÍ
Přehledové kurzy se konají na adrese: Vysoké učení technické, Fakulta strojního inženýrství, Technická 2, 616 00 Brno, budova A1, místnost 1441. Kurzy probíhají vždy od 9:00 – 15:00 s polední přestávkou od 11:30 do 12:30. Možno využít stravovací zařízení.
KONTAKT
Aktuální nabídka kurzů na eu.fme.vutbr.cz/studuj-na-eu-kurzy-czv-udrzitelna-energetika.
Pro další informace pište na Klara.Havelka@vut.cz nebo volejte 541 142 590 Klára Havelka.
* Příprava nových vzdělávacích kurzů CŽV byla podpořena projektem Transformace formy a obsahu vzdělávání na Vysokém učení technickém v Brně - číslo projektu NPO_VUT_MSMT-16609/2022.